[Muzyka] Piosenki, które wracają [8]: Z Polski

Muzyka polska gości na tym blogu zbyt rzadko, dlatego postanowiłem zebrać w jedną playlistę kilka piosenek, które zawsze gdzieś mi towarzyszyły, gdzieś w sensie nie tylko geograficznym, ale też mentalnym. Czasami jest to tylko fragment tekstu, który przyklei mi się do mózgowych zwojów i za nic nie mogę się go pozbyć. Czasami jest to melodia, zwykle mroczna, klimatyczna, wysysająca powietrze z pomieszczenia, w którym się jej słucha.

Tak jak pierwsze dźwięki „Luciolli” Maanamu i wszystkie duszne nawiązania do portowego miasta. Czy też „Telefony” Republiki, może nie ich największy hit, ale to telefonowe „trrrrrr” zawsze mnie rozśmiesza. Jest też potwornie dołująca wersja „Małpy i ja” z „Ballad” Bajmu, długa, pogrążająca, z genialną gitarową solówką.

Dalej jest już trochę „współcześniej”, bo i Hey, i Nosowska, i Steczkowska, i Kayah w swojej najbardziej wzruszającej piosence, „Jak liść”. Co ciekawe, udało mi się też przemycić odrobinę trip-hopowych nawiązań, i to nie tylko w postaci wczesnej Nosowskiej, ale też jednego utworu Edyty Bartosiewicz oraz genialnego projektu Pati Yang z drugiej połowy lat 90-tych.

Pod koniec jest już trochę „lżej”, trochę bardziej popowo, bo i Ania Dąbrowska, i uroczo soulowe SiStars. Na sam koniec zaś moja ulubiona piosenka Marii Peszek.

Photo: Alex Knight / unsplash

2 thoughts on “[Muzyka] Piosenki, które wracają [8]: Z Polski

  1. Dobre zestawienie. 🙂 Nie ma sprawy z tym Opolem. Poza tym to też dla mnie może być kiedyś takie przypomnienie co sądziłem o tych występach.

    Stres jakiś się zawsze pojawia przy tych polowaniach na miejsce parkingowe. Może trzeba w związku z negatywnymi zmianami wokół zmienić środek transportu po prostu. Bo niedługo zupełnie zabraknie miejsc u mnie.

    Pozdrawiam!

    Liked by 1 person

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s