Muzyka Video

[Muzyka] Teledyski, które (wz)ruszają

Mijają lata, zmieniają się trendy, ale niektóre wideoklipy po prostu nie potrafią się ode mnie odkleić. Powody są różne. Wizualne efekty, genialne pomysły, poruszające historie. Poniższych pięć wideoklipów być może nie da się sklasyfikować razem, ale każdy z nich, kiedyś, jakoś mnie dotknął. Na tyle mocno, że wwiercił mi się w pamięć.

                

Björk „Possibly Maybe”

Przed Billie Eilish była Lorde, a przed Lorde, była sobie Björk. Być może mało kto to jeszcze pamięta, ale jej pierwsze trzy dorosłe solowe albumy to było ciągłe wyznaczanie trendów. Od muzyki klubowej, po alternatywną. „Possibly Maybe” uderzyło mnie nie tylko surowym trip hopem, ale przede wszystkim warstwą wizualną, nasyconymi kolorami i scenami, które teraz, po latach, stały się ikoniczne. Chcecie wiedzieć, jak wygląda jedzenie arbuza w wykonaniu Björk? Nie czekajcie dłużej, tylko wciśnijcie start.

               

Sinead O’Connor „You Made Me The Thief Of Your Heart”

Piosenka promująca film “In the Name of the Father”, to jeden z najlepszych utworów tej irlandzkiej wokalistki. Teledysk, przeplatami scenami z filmu, porusza nie tylko warstwą wizualną, ale też sposobem, w jaki Sinead interpretuje tekst. Od zimnego szeptu, po pełen emocji krzyk, „You Made Me The Thief…” jest kwintesencją jej wokalnego geniuszu. A to, że jej kariera obrała taki, a nie inny obrót, to oczywiście wielka szkoda, ale też odnoszę wrażenie, że Sinead na wielkiej popowej sławie nigdy nie zależało.

                 

Alanis Morissette „Hands Clean”

„Hands Clean” Alanis Morissette to przede wszystkim świetny pomysł na historię o historii piosenki. Całość oglądamy przez mały ekran telewizora i obserwujemy proces powstawania muzyki, nagranie, promujące wywiady i kręcenie teledysku, aż po wykonania na żywo i bary karaoke. Alanis miała swój moment przy okazji „Jagged Little Pill”, więc doskonale wie, jak ulotna jest taka sława. I być może dlatego tak bardzo lubię ten teledysk. „Hands Clean” wielkim przebojem nie było, zapewne mimo oczekiwań wytwórni, która musiała wpompować trochę kasy w taki fajny wideoklip.

         

Youssou N’Dour, Neneh Cherry „7 Seconds”

Utwór z mocnym antyrasistowskim przesłaniem powraca czasami do stacji radiowych i telewizyjnych. Muzycznie prosta piosenka, ma w sobie tyle siły, że za każdym razem porusza i w pewnym sensie emanuje ponadczasowością. Od lat, co kilka lat, słyszę gdzieś ten refren i przypominam sobie czarno-biały teledysk, który właściwie jest tylko kolekcją twarzy różnych kolorów. Proste, a jak mocno trafiające w sedno.

          

Zazie “J’Etais Là”

Nie ma takiej opcji, żeby ta piosenka nie wywołała we mnie silnych dreszczy. Mimo, że jest w całości po francusku, prawie wcale nie przeszkadza to w odbiorze tekstu. Główna zasługa leży w sposobie, w jaki skonstruowano teledysk. Główna bohaterka, do której podchodzą różne osoby, nie ukrywa swojego do nich stosunku. Doskonale widać, kogo lubi, komu współczuje, kim gardzi. Atmosfera gęstnieje z każdą kolejną linijką tekstu, aż po megaemocjonalny finał ze słowami, które przetłumaczyć trzeba. „Byłem tam, ale nie zrobiłem nic”. Resztę zostawiam Wam, bo naprawdę warto odkrywać ten utwór po swojemu.

             

Photo: Tracy Thomas / unsplash

12 comments on “[Muzyka] Teledyski, które (wz)ruszają

 1. Naszła mnie taka rozkmina odlądając “You Made Me The Thief Of Your Heart”, że teraz już raczej nie robi się takich teledysków z fragmentami filmów. Poza tym najbardziej podobał mi się klip do “Hands Clean”.
  Szczerze, spodziewałam się teledysków, przy których łzy się jakieś pojawią, szczególnie że nie przypominam sobie, abym kiedyś wzruszyła się na podczas oglądania teledysku. Na pewno “Natural Blues” Moby’ego i “Hurt” Christiny Aguilery mają w sobie to COŚ, co sprawia, że pocą się oczy.
  Pozdrawiam. 🙂

  Liked by 1 person

  • bartosz-po-prostu

   No bo każdego wzrusza coś innego (straszny ten rym) 😉
   Mnie na przykład wystarczą porządne dreszcze przy oglądaniu 🙂

   Like

 2. Mało klipów oglądam, szczerze mówiąc. Może dlatego, że muzyka towarzyszy mi, jak zajmuję się innymi rzeczami i nie mam kiedy patrzeć w ekran i oglądać teledysków. Jeśli miałabym wybrać taki klip, który wzrusza mnie od lat (przeszło już dziesięciu), to byłoby to Hurt Aguilery. Może trochę ‘przedramatyzowane’, ale historia smutna.

  Nowy wpis na https://the-rockferry.pl/

  Liked by 2 people

 3. Mam podobnie jak Zuza. Nie oglądam za wiele teledysków, a jak już coś włączę to pewnie jakiś nowy kawałek jednego z moich ulubionych artystów, zespołów. Najbardziej wzruszający teledysk? Na tą chwilę do głowy przychodzi mi “Family portrait” od P!nk.

  aaa no i T.Love – “Gnijący świat” !! 😀

  Liked by 1 person

  • bartosz-po-prostu

   Jeżeli chodzi o P!nk to chyba najchętniej wybrałbym “Perfect”, bo ostatnio często widuję ten teledysk w telewizji 🙂

   Like

 4. Mnie wzrusza teledysk Diamond Days od Cruel Youth.

  Polecam Ci teledyski Melanie Martinez i Maddy Ellwanger

  Liked by 1 person

 5. Uwielbiam Zazie 🙂

  Like

 6. Karolina

  Najbardziej podoba mi się chyba teledysk Sinead O’Connor, choć generalnie, tak jak Zuza i Tomasz, nie oglądam teledysków. I chyba nie jestem w stanie wskazać takiego, który mnie wzruszył, bo też mało co mnie wzrusza :p Ale na pewno zapadł mi w pamięć teledysk Zalewskiego do “Miłość Miłość”, po pierwszym obejrzeniu długo nad nim myślałam.
  Zapraszam na nowy wpis i pozdrawiam 🙂

  Liked by 1 person

  • bartosz-po-prostu

   Pamiętam ten teledysk, bo widziałem go dzięki Tobie 🙂 Bardzo dobry pomysł i, w ogóle, został mi w pamięci do dzisiaj.

   Like

 7. Jestem kolejną osobą tutaj, która napisze, że nie siedzi za bardzo w teledyskach. Zawsze traktowałam je po prostu jako dodatek i nie było dla mnie priorytetem, by je oglądać. Jednak moim zdecydowanym ulubieńcem spośród wszystkich jest “Lazarus” Bowiego. To on zawsze przychodzi mi do głowy pierwszy i porusza mnie na samą myśl. Pozdrowienia,
  http://www.reckless-serenade.pl 🙂

  Liked by 1 person

  • bartosz-po-prostu

   Oj tak, “Lazarusa” sam mógłbym dodać do tego zestawienia…

   Like

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: