Muzyka TGIF

[Muzyka] Odlotowy piątek: Rosalia, GeeJay, Thomas Azier

rik-buiting-766169-unsplash-1ROSALIA „PIENSO EN TU MIRA”

Nie słyszałem wcześniej o Rosalii, ale jej kombinacja tradycyjnego flamenco z nowoczesnymi brzmieniami kupiła mnie z miejsca. Młoda Hiszpanka spod Barcelony wydała dzisiaj, podzielony na jedenaście rozdziałów, album pod tytułem „El Mal Querer”. Album nasączony religijnymi inspiracjami, a jednocześnie pełen elektronicznych akcentów, które do całości dziwnie pasują. W teledysku do „Pienso en tu mira” żywe barwy łączą się z wyjątkowo niepokojącym mrokiem. Porachunki mafijne i kult świętych. Krwawiące serca, od patrzenia na które za każdym razem robi mi się słabo, ale nie jestem w stanie odwrócić wzroku. Genialnie uzależniający koncept, pełen kulturowych odniesień do hiszpańskich tradycji, silnie oddziałuje na wyobraźnię i mocno zapada w pamięć. Nie będziecie zawiedzeni.

 

 

 

GeeJay „Flowers”

GeeJay zdecydowanie odrobiła lekcje, które zadała jej nieodżałowana Amy Winehouse, a „Flowers” spokojnie mogłoby się znaleźć na płycie „Frank”. Lekko taneczny soul, z jazzowymi urozmaiceniami, jest uroczo pozytywny, wręcz słoneczny. Zaś wokal GeeJay oscyluje w tych samych rejestrach, co wspomniana pani Winehouse, wywołując przy tym delikatne dreszcze. I nawet nie złoszczę się na tak wyraźną inspirację, bo wyszła koncertowo do tego stopnia, że bujałem się przy niej przez cały poranek. Wiem, że wokalistek nawiązujących do stylistyki Amy pojawiło się już całkiem sporo i że raczej nie chodzi o to, żeby aż tak mocno upodabniać się do oryginału. Jednak w tym przypadku nie mam najmniejszych wyrzutów sumienia, niech dziewczyna próbuje.

 

 

 

Thomas Azier „Vertigo”

Kolejna nowość od Thomasa Aziera, firmowana okładką do EPki „S t r a y”, sugeruje niejako, że nowego materiału ma Thomas aż nadto. Jest to zresztą kolejna świetna piosenka i aż dziwi fakt, że zamiast EPki, wokalista nie wydał całego albumu. „Vertigo” zawiera w sobie przyjemny rytm, romantycznie rozlewające się partie orkiestralne i mięsisty refren, który zdecydowanie zbyt łatwo zapadł mi w pamięci. Thomas Azier z każdym kolejnym singlem pokazuje unikalne strony swoich muzycznych fascynacji i aż zastanawia mnie, gdzie z tym wszystkim pójdzie dalej. Póki co, żadna z tych odsłon nie zaczęła mnie jeszcze nudzić, a zebrane razem prezentują bardzo eklektyczny portret wciąż rozwijającego się artysty.

 

 

 

Photo: Rik Buiting / unsplash

7 comments on “[Muzyka] Odlotowy piątek: Rosalia, GeeJay, Thomas Azier

 1. Tym razem Thomas mnie nie zaciekawił, ale spodobała mi się Rosalia. Spotkałam się z jej muzyką już wcześniej, i jak zobaczyłam etykietkę “latino” nieco się przeraziłam (dla mnie latino ’18 to ta sama piosenka ale pod zmienianym tytułem), ale na szczęście ona robi coś ciekawszego, mniej radiowego.

  Nowa recenzja na the-rockferry.pl

  Like

 2. Numer 1 rządzi moim zdaniem.

  W listopadzie jest jakaś tam magia, choć nieco przykryta tym całym jak to się teraz mówi grobbingiem. A na drogach ryzyko jakieś jest też przez to, że pogoda może być zmienna i nie pewna.

  🙂 Dzięki za uznanie. Czasem odnajduję jakieś ciekawe zespoły poza moim głównym nurtem zainteresowań muzycznych.

  Pozdrawiam!

  Liked by 1 person

 3. Faktycznie drugi kawałek nieco frankowo brzmi, a Thomasa nie znałem w ogóle, ale z przyjemnością się go słucha. Koniecznie muszę sprawdzić więcej. Natomiast Rosalia, tę panią śledzę już chwilkę i szalenie się cieszę z nowej płyty, bo jest to rzecz dobra, przemyślana i właśnie nieco inna. Jak dla mnie kawał dobrej roboty i cieszy mnie, że o niej wspomniałeś 😀

  Liked by 1 person

 4. „PIENSO EN TU MIRA” – spośród całego tego latynoskiego szitu, jaki leci w radiach, ten numerów to prawdziwa perełka. Bardzo przyjemny dla ucha. Zapętlam już nie wiem, który raz 😀

  „Flowers” – jedno pytanie – skąd się biorą tak genialne głosy? :O
  Świetnie się tego słucha, choć sam kawałek nie wpada w ucho szybko.

  „Vertigo” – są tu momenty, które przykuwają moją uwagę, jak chociażby instrumentalne partie w refrenie i końcówka, ale ostatecznie dla mnie nic specjalnego.

  Pozdrawiam! 🙂

  Liked by 1 person

  • bartosz-po-prostu

   W odpowiedzi na Twoje pytanie – nie mam pojęcia 😉 ale jestem wdzięczny Wszechświatowi za to, że takie głosy pojawiają się częściej, niż raz, bo inaczej byłoby bardzo smutno 😉

   A odnośnie Rosalii – kurczę, miałem podobne obawy zamieszczając jej utwór tutaj, które zniknęły dopiero, jak posłuchałem całej płyty. Sam mam ogromny dystans do muzyki “latynoskiej”, w tym sensie, że jej mainstreamowe wydanie jest okropnie plastikowe, ale na tym tle Rosalia wręcz błyszczy 🙂

   Like

 5. GeeJay i Rosalia chyba właśnie skradły moje serce…
  Pozdrawiam.

  Liked by 1 person

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: