Muzyka Wywiad

[Muzyka] Wywiad: SHERPA

Skærmbillede 2018-02-11 kl. 21.36.04Duński duet SHERPA możecie już kojarzyć z pierwszego singla, “FORNEVER”, który ukazał się parę miesięcy temu. Teraz, po premierze singla numer dwa (“Sunshine”) i w przededniu premiery całej EPki, zapraszam na rozmowę z członkami grupy – Carstenem i Torem.

Bartek: “Fornever” i “Sunshine” to dwie strony tej samej monety. Obie dość elektroniczne i mroczne, mimo że w tej drugiej kryją się też elementy humoru. Skąd bierze się ten ciemny kolor w Waszych piosenkach?

Carsten: Wydaje mi się, że ten mroczny kolor wynika z różnych elementów w obu piosenkach, zarówno w muzyce, jak i w tekstach. W “Fornever” jest to pragnienie, aby coś trwało zawsze, po którym uświadamiasz sobie, że to coś i tak przestanie istnieć. W “Sunshine” chodzi o uczucie sprzeciwu przeciwko czemuś, co cię blokuje, powstrzymuje. W obu przypadkach ten mrok to trudne uczucia, które ukrywasz w sobie z różnych powodów, a my chcemy wyciągnąć je na zewnątrz.

Tore: Myślę, że dość wcześnie w historii naszej grupy zdaliśmy sobie sprawę, że SHERPA powinna nawiązywać do mroczniejszej strony naszego życia. Chcieliśmy przekazać ten mrok za pomocą muzyki. Ale bycie mrocznym może też być w pewnym sensie kryjówką i oznaczać powrót do miejsca, które jest znajome. Cieszy nas też, że znalazłeś humor w “Sunshine”. Czasami  nie można zrobić nic innego, jak tylko wyśmiać własne nieszczęście.

Bartek: Gdybyście mieli wymienić tylko jedną, najważniejszą muzyczną inspirację, kto by to był i dlaczego?

Carsten: Chciałbym wymienić kogoś mniej znanego, ale Michael Jackson był moją pierwszą i największa inspiracją. Sprawił, że chciałem stanąć na scenie i zostać wykonawcą.

Tore: Dla mnie taką najważniejszą inspiracją jest Andy Wallace. Jest to facet, który zmiksował “Nevermind”, Rage Against The Machine, A Perfect Circle i wyprodukował sztandarowy album Jeffa Buckleya. Brzmienie jego perkusji to powód, dla którego kupiłem swoją pierwszą parę wzmacniaczy i mikrofonów.

Bartek: Wasza EPka, “Heartless” ukazuje się 16-go marca. Co możecie powiedzieć o niej przed premierą?

Tore: To nasze debiutanckie wydawnictwo, więc chcieliśmy wybrać pięć piosenek, które definiują nas, jako grupę, na tym etapie naszej kariery. Jest mrocznie i wybuchowo, w klimacie “indie”, ale niektórzy mogą również powiedzieć, że eksperymentalnie. W warstwie tekstowej, utrata czegoś, czy kogoś jest powracającym motywem. Nie możemy się już doczekać, aby zaprezentować te piosenki całemu światu.

Bartek: Wracając do “Sunshine”, utwór ten zawiera nawiązania do lat 80-tych. Co jest Waszym ulubionym elementem popkultury tamtej epoki?

Carsten: Bardzo podoba mi się to, że ludzie nie bali się przesady i braku ograniczeń. Ponieważ urodziłem się w 1989, nie doświadczyłem lat 80-tych z pierwszej ręki, ale zawsze lubiłem świat syntezatorów, które kojarzę z tamtymi czasami.

Tore: Tak jak w wielu wcześniejszych epokach, lata osiemdziesiąte fascynowały się postępem technologicznym. Istniała też silna potrzeba poddania w wątpliwość status quo. Wiele zespołów nie bało się przekraczać granicy, zarówno w ich brzmieniu, jak i w kompozycjach. Było wiele dziwnych dźwięków, zmian rytmu i inne szalone rzeczy. To jest coś, co niewątpliwie mocno nas inspiruje.

Bartek: Jaka jest najważniejsza emocja, którą staracie się przekazać?

To, aby stawiać sobie wyzwania, umieć przyznawać się i pokazywać uczucia, które ciężko wyciągnąć na zewnątrz, szczególnie w stosunku do tych nam najbliższych. Chcemy, aby nasza publiczność, w sensie emocjonalnym, stała na tej krawędzi razem z nami.

Bartek: Wasze plany na najbliższą przyszłość?

10 marca będziemy supportować Jessie Ware, czym jesteśmy bardzo podekscytowani. A potem, 16 marca, wychodzi nasza debiutancka EPka, “Heartless”.

 

 

 

11 comments on “[Muzyka] Wywiad: SHERPA

 1. Tyle się u ciebie “świeżynek” przewija, że o wielu zdążę zapomnieć zanim wydadzą kolejny utwór lub epkę/płytę (Sevdaliza była chyba najlepszym przykładem :D).
  Słucham sobie jednak wstawionego przez ciebie numeru i myślę, że fajnie musi to brzmień na żywo.

  Nowy wpis na http://the-rockferry.pl

  Liked by 1 person

 2. WOW. Następny wywiad, masz u mnie już sporą ilość szacunku za to, że wybierasz ciągle nową muzykę (przynajmniej dla mnie), a tu jeszcze wywiady dodajesz. 🙂 Muzyka tej grupy podoba mi się, choć na co dzień gustuję w nieco innych klimatach, jednak muszę powiedzieć, że ma to tajemnicze ,,coś”. A to zawsze na plus u mnie idzie dla muzyki i muzyków.

  🙂 Czasem w Sieci znajduję takie przykłady na poświęcenie się kogoś dla drugiego człowieka. Mógł sobie ten nauczyciel opowiadać o tych okienkach w komputerze tylko, a on narysował je i wyjaśniał wszystko na nim.

  Na razie nie wziąłem się za to zadanie, jednak czuję, że powoli muszę się z nim zaprzyjaźnić. 😀

  Pozdrawiam!

  Liked by 1 person

 3. Nie znałam tych panów wcześniej, ale posłuchałam załączonego Sunshine i całkiem mi się spodobało. Chętnie przesłucham epkę.
  Pozdrawiam i zapraszam na nowy wpis,
  http://www.reckless-serenade.pl

  Liked by 1 person

 4. Bez przesady, staram się czytać tyle, na ile pozwalają mi jakieś inne obowiązki. Czasem nad malutką książką potrafię siedzieć tydzień, a taką co ma 400 stron przeczytać w trzy. 🙂

  Mi przeszło jakoś z fantastyką, kiedyś czytałem jej naprawdę dużo, a teraz wolę biografie, jakieś opracowania dotyczące socjologii itp.

  Pozdrawiam!

  Liked by 1 person

 5. royalrockin

  “Sunshine” fajnie brzmi, sam wywiad też bardzo przyjemnie się czytało. Jestem ciekawa epki 🙂
  Zapraszam na nowy wpis.
  Pozdrawiam. 🙂

  Liked by 1 person

 6. Też rezygnuję z tego typu programów, czułbym się po nich jak pozbawiony mózgu. 🙂

  Staram się wynajdywać różne muzyczne tropy i inspiracje, choć w większości obracam się jednak w kręgach rocka i metalu.

  Pozdrawiam!

  Like

 7. Najbardziej spodobało mi się pytanie o lata 80.. Muszę sobie sprawdzić “Heartless” kiedy wyjdzie, bo “Sunshine” bardzo mi się podoba.
  U mnie nowy wpis, zapraszam i pozdrawiam. 🙂

  Like

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: