Muzyka Recenzja

Debiut: The Anchoress “Confessions of a Romance Novelist”

the anchoressPod pseudonimem The Anchoress ukrywa się brytyjska wokalistka, Catherine Anne Davies. “Long Year”, utwór otwierający jej debiutancki album zatytułowany “Confessions of a Romance Novelist”, to skrzyżowanie klimatów charakterystycznych dla PJ Harvey i Tori Amos. Gdyby obie panie mogły mieć dziecko, tak właśnie brzmiałaby jego twórczość. Nawiedzone wokale, frazy wykańczane bolesnym jękiem, brudne brzmienia gitar. Gratka dla fanów takich płyt jak “To Bring You My Love” i “From the Choirgirl Hotel”.

“Confessions…” jest kolekcją opowieści o miłości i zdradzie napisanych z perspektywy dwunastu różnych kobiet. Każda z tych piosenek jest tak inna i charakterystyczna, jak przypisana jej narratorka. Z perspektywy użytego medium, zabieg ten jednak okazał się trochę zgubny, bo od różnorodności stylów spakowanych w ten jeden album może zakręcić się w głowie. Po trzęsieniu ziemii, jakie funduje nam utwór otwierający płytę, trudno pozbyć się wrażenia, że nie może być już lepiej. The Anchoress odnajduje jednak formę w drugiej części tej muzycznej podróży, w piosenkach, w których akompaniuje sobie na fortepianie. “Bury Me” i “Waiting to Breathe” to jedne z najlepszych momentów na tym bardzo eklektycznym albumie. Pomimo kilku odrzucających, zbyt popowych utworów, jest to zdecydowanie najbardziej interesujące wydawnictwo, jakie pojawiło się w tym krótkim okresie od początku nowego roku.

7 comments on “Debiut: The Anchoress “Confessions of a Romance Novelist”

 1. Niestety mi jakoś się nie podoba… 😉

  Like

 2. Zaintrygowałeś mnie… Może posłucham, jak mi się uda ogarnąć tego Cornella, Lisowską, Grobana i Amos, bo wszystko pozaczynałam i nie dokończyłam. 🙂
  Zapraszam na nową recenzję. 🙂

  Like

 3. Słuchałam ostatnio tej płyty i porównanie do PJ też mi się nasunęło.

  Nowy wpis na http://the-rockferry.blog.onet.pl/

  Like

 4. O to, to Ci powiem 😀
  I naet ten pomysł z 12 stką mi się podoba..
  Ale świetnie mruczy!
  Słucham!

  Like

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: