Muzyka

Soulowa sobota: Chloe Martini “Get Enough”

cmPamiętam, kiedy kupiłem swój pierwszy soulowy album. Była to Brandy i jej imienna płyta z piosenką „Best Friend”. Po piłowaniu takich wykonawców jak PJ Harvey, czy Bjork, znalazłem dźwięki, których nie do końca rozumiałem. Ten monotonny, relaksujący rytm nie wydawał mi się wartościową muzyką. Była połowa lat 90-tych i na Billboardzie królowało TLC, a ja zupełnie nie podążałem za trendami. „Waterfalls” na pierwszym miejscu amerykańskiej listy wydawało mi się frustrujące. Ale potem przyszła Erykah Badu, a potem jeszcze Jill Scott i obie odmieniły moje postrzeganie muzyki na zawsze. Kiedy, lata później, Leela James w swoim debiutanckim singlu „Music” obwieszczała koniec gatunku, było to smutne, ale w dużym stopniu prawdziwe. Mainstreamowy soul sprzedał się zupełnie, muzyka przestała mieć znaczenie, liczyło się tylko wideo.

Muzyka ma jednak to do siebie, że po latach ciszy lubi powracać i jak wielkie było moje zaskoczenie tym, że świeży powiew nowego soulu przybywa właśnie z… Polski.

Chloe Martini, czyli Anna Żmijewska, wydała niedawno swoje pierwsze EP zatytułowane „Private Joy” i promuje je teledyskiem do piosenki „Get Enough”. To kilkuminutowe soulowe cudo przywodzi na myśl najlepsze dźwięki z czasów świetności gatunku. Słucha się tego z otwartą buzią i w pełni uzasadnionym wzruszeniem. „Szeptaj do mojej duszy”, śpiewa wokalistka Alyss w pierwszych słowach piosenki. I tu właśnie objawia się prawdziwa istota soulu. Ten monotonny, relaksujący rytm, który wydobywa z pozostałych dźwięków ich niezwykłą istotę. Buja, uspokaja, oczyszcza. I sprawia, że chcemy więcej.

7 comments on “Soulowa sobota: Chloe Martini “Get Enough”

 1. Nutka jest baaaardzo fajna… pełen relaaxxxx, ALE
  Oglądając teledysk przyszła mi na myśl jedna rzecz.. JAK ONA MOŻE ŻYĆ POD JEDNYM ZPDACHEM Z BUKĄ? Ha ha 😀 i do tego jarają we dwie 🙂 rety, jaka faza ;D
  Ja bym się tam Buki bała.. a tu tak się wyprawia? Ha ha
  😀
  Rewelacyjny kawałek, wolniutki, spokojny a poprawia nastrój 😀 piękny!

  Like

 2. Bit jest super, a całość bardzo przypomina mi lata 90-te. Oby więcej takich talentów na polskiej scenie muzycznej!
  Pozdrawiam. 🙂

  Like

 3. Ja kompletnie nie kojarzę Chloe Martini…
  http://zyciejestmuzykaaa.blogspot.com

  Like

 4. To Polka? Ale zaskoczenie 😀

  Nowy wpis na http://the-rockferry.blog.onet.pl/

  Like

 5. Zuzanna Janicka

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: