Recenzja: Madjo “Invisible World”

madjo-invisible-worldDelikatny fortepian, sample z wokali, słodki, troche folkowy głos. Tak zaczyna się album francuskiej wokalistki Madjo, „Invisible World”. Jak mawia moja znajoma, piosenka „na bolero”, czyli rozwija się z każdym kolejnym taktem. Pojawiają się dramatyczne nuty, wokal ociera się o histerię. Lubię odkrywać takie dźwięki.
„Aby zacząć tworzyć, najpierw musisz wyjść z ciemności”, oznajmia notka biograficzna na jej stronie internetowej. Pseudonim Madjo wywodzi się od imion poprzednich właścicieli domu, w którym dorastała, Madeleine i Josepha. To tam gromadziła swoje pierwsze instrumenty i tworzyła swoje pierwsze historie, które, jak twierdzi, zaklęte były w ścianach budynku. Zapalona alpinistka, zainspirowana twórczością Bjork, budzi do życia dźwięki rodem z „Homogenic”. Wyrywające się do życia, poszarpane fragmenty perkusji, imitujące ruch płyt tektonicznych, powstawanie gór, surowe, niemal zimne brzmienie, odbijające się echem od ścian francuskich Alp, wśród których się wychowała. Ta zajmująca podróż poprzez dźwięki i krajobrazy „niewidzialnego świata” ma w sobie coś fascynującego. Nie jest to typowa popowa płyta, obok której da się przejść obojętnie. I całe szczęście, bo zawarte w niej emocje zasługują na dłuższą uwagę.

Posłuchaj: Choose The Heart, The Overview Effect, Windy Time, Shine.

7 thoughts on “Recenzja: Madjo “Invisible World”

 1. Nie porwała mnie, ale też nie odrzuciła
  Za to teledysk… ahhhh mam słabość 🙂
  Ja się ostatnio odurzam Prince -Kiss -dopiero co odkryłam, naprawdę 🙂
  Może znasz jakieś podobne? Ty tyle znasz kawałków…

  Like

   1. Posłuchałam, piękna!
    Bardziej chodzi mi o rytm, bo rzadko spotykam się z taką piosenką, która aż podrywa mnie z miejsca 🙂 tak jak Kiss, i jeszcze te piski i uniesienia, okrzyki 🙂 ojej !

    Like

 2. Zgadzam się z Ayden teledysk wprost oszałamiający, a muzyka? Muzyka ma w sobie pewną głębię, która wnosi niepokój, ale też jakąś tęsknotę. Dla mnie piękna. Przyznaję, że same Twoje opisy zachęcają do słuchania, masz do tego smykałkę.
  Pozdrawiam – Ela

  Like

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s